Rediff.com |  Feedback  
You are here: » Rediff Home » Discussion Boards » Permalink
  
View : Single Message | Complete Thread | Read complete Discussion
I heard rice is expensive
by Raghavan on Sep 06, 2006 05:26 PM   Permalink

If you convert the price of stuff here in the Us to indian rupees , everything will be costlier.but you should also reckon your income in the Us in terms of the inidan rupees. In that case , you are a king of Inida her . So while you compare the costof stuf in any market , you must take into acount the recipt / income also of the people of that area. A labourer gets aout a minimum of 7$ per hour . That is about Rupees 315 /- rupees per hur .If you are capable , you can work een for twenty hours aday in a number of establishments at times more convenient for yourself . Say, you work for a minimum of 8 hours a day . Convert you r income per day also into Inidan rupees . Will not be rupees 2520 / per day.? Is it costly for aperson with such an income to apy $ 9 per 20Kgs of rice . he can pay $100/ per Kg of rice . Food is the cheapest in the US compared to the income of families . people who do complain abotu the cost are hypocrites . Their life in inida would be like lkife in slums and they live like kings hee and complain about cost .Non-sence .they why not they go back to Inida ,They won't fine job there and would not be able to work accodign to their convenience .

    Forward  |  Report abuse
The above message is part of the Discussion Board:
'I heard rice is expensive...'